Společnost českých patologů
REKLAMAEuropean Society of Pathology
Úvodní stranaAktuální zprávyArchivZápisyKalendář akcíO společnostiStandardy,...DoškolováníIAPKontakty

REKLAMAbamed s.r.o. (www.bamed.cz)
Stránky časopisu (www.CSpatologie.cz)

Pro laiky: Co je patologie


Patologie je lékařský obor studující nemoci - jejich příčiny, mechanismy, vývoj a účinky na lidský organismus. Je-li anatomie naukou o zdravém lidském těle, potom je patologie vědou o organismu nemocném.

Z toho vyplývá i poslání patologie, která pomáhá ostatním lékařům při stanovování správné diagnózy, postupu léčby, při kontrole účinnosti probíhající léčby apod.

Základní význam patologie tedy spočívá v diagnostice a léčbě žijících pacientů a ne, jak se laická veřejnost mylně domnívá, v pitvách zemřelých.

Pitvy, které slouží především ke stanovení příčiny úmrtí, jsou i nadále součástí oboru, i když už v podstatně menší míře, než tomu bývalo dříve a tvoří jen malou část práce patologa. Souvisí to zejména s rozvojem nových diagnostických metod a jejich zdokonalováním.

Velice stručný příklad:Pacient má delší dobu zažívací obtíže a "necítí se dobře". Během vyšetřování je nalezen necharakteristický obraz jater při ultrazvukovém vyšetření. Lékař odebere pomocí jehly částečku jater a ta je následně vyšetřena na patologii. Patolog, který dobře zná orgánové změny při celé řadě různých onemocnění jater, potom určí správnou diagnózu a může být zahájena adekvátní léčba. Podobným postupem je potom ověřena správnost a účinnost léčby.

Přidej na Seznam Přidat do mého přehledu na Google Přihlásit se k odebírání informačního kanálu (RSS)  Všechna práva vyhrazena,  Copyright © 2004-2021 Společnost českých patologů ČLS JEP